środa, 1 stycznia 2014

Perfuma porzeczkowo-bergamotowa LETNIA ROSA (receptura)

Witajcie w Nowym Roku!
Dzisiaj podam Wam recepturę na wykonanie prostej perfumy owocowej (porzeczkowo-bergamotowej) na bazie alkoholu w ilości około 100ml.


Przepis jest bardzo prosty, a do jej wykonania potrzebne będą:

 • Woda destylowana/demineralizowana
 • Spirytus (alkohol etylowy 96%)
 • Olejki eteryczne: bergamotowy, czarna porzeczka (kompozycja zapachowa), drzewo sandałowe.
 • Zlewka 100ml lub większa, można użyć również zwykłej szklanki lub kubka
 • Pipeta miarowa 
 • Waga kuchenna
 • Butelka z atomizerem 100ml lub 2 butelki po 50ml  

Kompozycję zapachową perfumy będą tworzyły trzy olejki eteryczne:

Nuta górna - olejek bergamotowy
Nuta środkowa - olejek z czarnej porzeczki
Nuta dolna - olejek drzewa sandałowego

Ja do sporządzenia perfumy użyłam olejków firmy BAMER i VERA NORD. Wy oczywiście możecie użyć innych. Pamiętajcie jednak, że muszą być to czyste olejki eteryczne lub kompozycje zapachowe przeznaczone do aromatyzowania kosmetyków. Olejki do kominków nie są wskazane.


Do przygotowania naszej perfumy (wody toaletowej) potrzebujemy alkohol etylowy o stężeniu 70%.
W tym celu odważamy na wadze 72,93g spirytusu 96% oraz rozcieńczamy go wodą destylowaną w ilości 27,08g.
Z doświadczenia wiem, że wagi kuchenne nie mają aż takiej dokładności więc ja użyłam 73g spirytusu i 27g wody. Otrzymamy w ten sposób alkohol o stężeniu około 70%. Przygotowanie alkoholu najlepiej jest wykonać w zlewce, butelce lub w czystej szklance. 

Przygotowanie perfumy porzeczkowo-bergamotowej LETNIA ROSA (przepis)

Odmierzamy 100ml wody destylowanej i dodajemy do niej 9ml alkoholu etylowego 70%, przygotowanego według powyższego przepisu. Następnie dodajemy 1 kroplę olejku drzewa sandałowego, 2 krople olejku z czarnej porzeczki, 2 krople olejku bergamotowego. Mieszamy wszystko razem i przelewamy do butelek. Z tego przepisu wychodzą 2 butelki po 50ml.
Mieszanie perfum można od razu robić w 100ml butelce. Ja niestety takiej nie miałam więc mieszałam wszystko w zlewce a następnie zawartość rozlałam do dwóch butelek 50ml. 
Przygotowaną perfumę odstawiamy w ciemne miejsce na 7 dni i od czasu do czasu wstrząsamy.
Zapach perfumki na etapie przelewania był dosyć ciężki i niezachęcający. Miałam obawy co do efektu końcowego jednak bezzasadnie. Ostatecznie otrzymujemy lekki i harmonijny dość ciekawy zapach. Jest on jednak nietrwały. Zaaplikowany na skórę bardzo szybko ulatnia się i łagodnieje. Jeśli jednak zapach okaże się dla Was zbyt mocny dodajcie nieco wody destylowanej. Dla mnie zapach jest ok, więc wody destylowanej już nie dolewałam.
Otrzymaną perfumę nazwałam "letnią rosą" ponieważ zapach kojarzy mi się z latem i delikatnością kropel rosy, które zanikają wraz ze wschodem słońca :)
Zachęcam Was gorąco do eksperymentowania z olejkami eterycznymi, komponując swoje własne, unikalne perfumy!

4 komentarze:

 1. Jest to pierwszy tego typu wpis, na jaki wpadłam :) Aż mam ochotę wykupić w mojej zielarni wszystkie olejki eteryczne i poeksperymentować!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo jestem ciekawa tego zapachu, nie spotkałam się jeszcze z porzeczkowymi perfumami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zrobić własne perfumy to nic trudnego. Wystarczy odrobina chęci, dwa, trzy olejki odrobina spirytusu, trochę wody i gotowe!

  OdpowiedzUsuń