wtorek, 27 sierpnia 2013

Odczyn pH kosmetyków, a przesuszenie skóry

Witajcie! 
Dzisiaj chciałabym przedstawić temat odczynu kosmetyków, a sprawa będzie dotyczyła pH. Często kupując kosmetyk nie zwracamy uwagi na ten czynnik, a w rzeczywistości jest to bardzo ważna sprawa. Źle dobrany kosmetyk (o podwyższonym pH) może źle wpływać na kondycję skórę, powodując jej wysuszenie i łuszczenie, sprawiając, że jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Skóra podatna jest wtedy bardziej na działanie drobnoustrojów, które przenikają do jej wnętrza, powodując podrażnienia i stany chorobowe.
Skala pH to zakres od 1 do 14. PH równe 7, to odczyn obojętny. Poniżej 7 kwaśny, a powyżej zasadowy. Nasza skóra ma odczyn kwaśny - 4,5-6,5. Jako średnią przyjmuje się pH około 5,5 (do 6) i ta wartość określana jest pH fizjologicznym. Kosmetyki właśnie o takim pH są najlepsze dla naszej skóry. Nie zaburzają jej równowagi i nie niszczą jej naturalnej bariery ochronnej (płaszcza lipidowego).


Przed zastosowaniem kosmetyku watro zbadać jest jego pH. Do tego celu można użyć papierków lakmusowych (są dostępne w internecie). Wtedy będziemy mieli pewność, że kosmetyk jest odpowiedni dla naszej skóry, nie przesuszy jej i nie podrażni.
Mydła w kostce na skutek użycia do ich produkcji wodorotlenku sodu lub potasu z reguły mają odczyn zasadowy i trudno będzie znaleźć mydło o pH fizjologicznym. Wtedy starajmy się aby miało ono odczyn jak najbliżej zbliżony do obojętnego. Takie mydło będzie najlepsze dla naszej skóry.
Dużo łatwiej będzie wybrać szampon, krem czy żel pod prysznic. Na rynku jest wiele produktów, które mają pH zbliżone do fizjologicznego i takiej informacji szukajmy na opakowaniu. Jeśli jej nie znajdziemy to od czasu do czasu zbadajmy pH kupowanych kosmetyków. Czasami można uzyskać interesującą tęczę barw :)

Papierek lakmusowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz