wtorek, 20 sierpnia 2013

INCI - cenna informacja o składzie kosmetyku

Witajcie! 
Dzisiaj chciałabym poruszyć temat składu kosmetyków. 
Większość z nas dokonując zakupu kosmetyku skupia się na działaniu specyfiku, pomijając dosyć istotną informację a mianowicie skład kosmetyku. A to właśnie skład może najwięcej powiedzieć o kosmetyku.
Bardzo często składniki użyte w kosmetyku podawane są na opakowaniu małym drukiem lub umieszczane są w mało zauważalnym lub trudno dostępnym miejscu (zdarza się, że skład umieszczany jest pod naklejką i aby się do niego dostać trzeba nieco uszkodzić opakowanie). W przypadku kosmetyków posiadających małe opakowania, skład może znajdować się na dołączonej ulotce.

Zachęcam Was kochani do dokładnego czytania etykiet. Można tam znaleźć wiele cennych informacji.


Skład kosmetyku kryje się pod nazwą INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), co oznacza Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków. 

System ten ujednolica nazewnictwo składników kosmetycznych:
  • nazwy użytych związków chemicznych podawane są w języku angielskim, 
  • składniki roślinne posiadają nazewnictwo łacińskie roślin,
  • barwniki oznaczone są indeksem CI z wartością liczbową (Colour Index)
  • składniki kosmetyku podawane są w kolejności malejącej (te występujące w większej ilości podawane są na początku, natomiast tych których jest najmniej znajdują się na końcu składu kosmetyku)
  • składniki występujące w identycznej ilości podaje się w kolejności alfabetycznej
  • substancje, których jest mniej niż 1% podawane są w dowolnej kolejności

W kolejnych postach będę starała się przybliżyć Wam różne składniki, które można znaleźć w kosmetykach -  te dobre i te złe, naturalne i syntetyczne.
Mam nadzieję, że mój blog okaże się Wam pomocny a swoją uwagę przed zakupem kosmetyku będziecie skupiać nie na opisie działania kosmetyku tylko na składzie INCI.Przykładowe składy podane na opakowaniach kosmetyków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz