czwartek, 27 czerwca 2013

Prosty przepis na mydło glicerynowe

Dziś podam przepis jak w łatwy sposób stworzyć swoje własne mydło glicerynowe.

Do przygotowania mydła niezbędne będą:

- baza glicerynowa (gliceryna roślinna)
- olejki eteryczne (intensywność zapachu dobieramy indywidualnie w zależności od upodobań - max. 15ml/kg mydła)
- barwniki kosmetyczne lub spożywcze
- dodatki: suszone zioła (lawenda, rozmaryn, melisa,), suszone kwiaty: (lipa, róża),  suszone skórki owoców (cytryna, mandarynka, pomarańcza) lub drobinki mielonej kawy (właściwość peelingująca) i inne.
- forma (np. podłużne plastikowe pudełko po lodach) lub specjalistyczne formy do mydeł

Bazę glicerynową, olejki eteryczne oraz barwniki można bez problemu kupić w internecie. Wystarczy trochę poszukać :-)

Sposób wykonania:

Najpierw należy stopić bazę glicerynową. Można to zrobić w kuchence mikrofalowej lub w łaźni wodnej (naczynie z bazą glicerynową wstawić do garnka z gorącą wodą i delikatnie podgrzewać do całkowitego rozpuszczenia się bazy). Kiedy gliceryna rozpuści się i przejdzie w stan ciekły należy do niej dodać barwnik i olejki eteryczne. Składniki należy wymieszać i poczekać aż roztwór ochłodzi się. Ciekłą jeszcze bazę glicerynową wylewamy do formy. Jeśli chcemy aby w mydle były zatopione dodatki należy ułożyć je na dnie formy i zalać rozpuszczoną bazą. I to już prawie koniec. Teraz czekamy aż masa zastygnie. Można przyspieszyć ten proces wkładając mydło z formą do lodówki. Czas stygnięcia zależy od kształtu formy i wielkości naszego mydła. Może on trwać od pół godziny do kilku godzin. Po zastygnięciu wyciągamy mydło z formy i kroimy w razie potrzeby na mniejsze kawałki.
Należy pamiętać, że aby mydło długo nam służyło powinno być przechowywane w odpowiedni sposób. Trzeba owinąć je przezroczystą folią spożywczą lub celofanem.

Produkcja mydeł glicerynowych jest prosta. Nie wymaga żrących odczynników jak w przypadku mydeł sodowych i może być ciekawym urozmaiceniem zabawy z dziećmi. Życzę Wam więc miłej zabawy w tworzeniu swoich własnych kolorowych, pachnących mydeł na bazie gliceryny :)

Mydła glicerynowe posiadają bardzo dobre właściwości nawilżające i chronią skórę przed nadmierną utratą wody. Skóra po ich zastosowaniu staje się miękka i nawilżona. Nie występuje efekt ściągnięcia. Mydła te są bardzo łagodne i często polecane są do skóry wrażliwej i podrażnionej. Tworząc własne mydło nie należy jednak przesadzać z olejkami eterycznymi. Niektóre dodane w zbyt dużej ilości mogą powodować uczulenie i podrażnienie!

4 komentarze:

  1. zlikwiduj proszę weryfikacje obrazkową...

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie że można zrobić samemu własne domowe mydełko i widzę w tak prosty sposób. Na pewno warto wypróbować. Fajnie że też można robić te tradycyjne, żelowe czy glicerynowe dla urozmaicenia. Jeśli ktoś chce także żelowe to sprawdzony na to przepis http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-zelowe-lawendowe-mydelka-pod-prysznic/ - dziękuję za ten wpis, sprawdzę jak mi wyjdzie tego typu mydełko.

    OdpowiedzUsuń