poniedziałek, 17 czerwca 2013

Perfuma z płatków róż

Dzisiaj podam rewelacyjny przepis na przygotowanie własnych, domowych perfum z kwiatów. Ich przygotowanie wymaga wytrwałości ale warto skusić się o ich wykonanie bo rezultat będzie zaskakujący. Otrzymane perfumy będą miały swoją indywidualną barwę oraz piękny różany zapach. Kolor roztworu perfum będzie zależał głównie od koloru użytych płatków kwiatów.
Najlepsze do przygotowania wody toaletowej będą róże ogrodowe. One pachną bardziej intensywniej niż te z kwiaciarni i dlatego nadają się najlepiej. Jeśli nie mamy róż można użyć innych aromatycznych kwiatów np. bzu i w ten właśnie sposób tworzyć swoje własne kwiatowe kompozycje zapachowe.

WODA TOALETOWA Z KWIATÓW RÓŻ:

Do przygotowania perfumy potrzebne będą:

mały słoik z zakrętką
alkohol 70% lub wódka o niższym stężeniu
płatki róż ogrodowych (ilość płatków musi wypełnić cały słoik)
butelka z atomizerem
filtr do kawy
nóż
deska do krojenia

Czas przygotowania: 12 tygodni

Sposób wykonania:


Płatki róż należy pokroić na małe kawałki, aby wydobyć z nich cenny aromat. Umieścić je w słoiku i zalać alkoholem. Najlepszy do tego celu będzie rozcieńczony spirytus o stężeniu 70%. Jeśli nie mamy spirytusu można użyć wódki o nieco niższym stężeniu. Słoik zakręcić i odstawić na 3 miesiące w ciemne miejsce (np. szafa). Od czasu do czasu można wstrząsnąć słoikiem. 
Po upływie 12 tygodni przesączyć roztwór przez filtr do kawy aby usunąć z roztworu pozostałość płatków róż.
Klarowny roztwór przelać do butelki z atomizerem i różana woda toaletowa gotowa :)
Jeśli zapach wyjdzie zbyt intensywny można rozcieńczyć perfumę odrobiną wody destylowanej. Do rozcieńczania spirytusu również należy używać wody destylowanej (demineralizowanej). 
Do przygotowania perfum należy użyć czystego, suchego słoika. Nie może w nim pozostać zapach. Jeśli wcześniej słoik był używany należy dobrze go umyć (najlepiej w zmywarce) i dodatkowo sparzyć wrzątkiem. Podobnie postąpić z pokrywką. Płatki róż również powinny być czyste. Przed krojeniem można lekko je umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Do przygotowania perfum najlepsze będą świeże róże, niezbyt rozwinięte. Należy wybrać te, które pachną najintensywniej. One są najbogatsze w olejki eteryczne.
W ciągu 3 miesięcy olejki obecne w płatkach rozpuszczą się w alkoholu i uzyskamy najprawdziwszą perfumę :)

1 komentarz:

  1. Świetne:) mozna swój ulubiony zapach kwiatów zamknąc w buteleczce:)

    OdpowiedzUsuń