czwartek, 13 czerwca 2013

Aromatyczny ekstrakt z wanilii na bazie alkoholu

Wanilia posiada piękny słodki i ciepły aromat, który tworzy doskonałe połaczania zapachowe z innymi roślinnymi zapachami tj. cytrusy, mięta czy przyprawy. Z tego właśnie względu często używana jest do produkcji kompozycji zapachowych kosmetyków, w tym perfum.
Produkcja eterycznego olejku z wanilii jest dość kosztowna. Dużo tańsze i łatwiejsze jest stworzenie wyciągu na bazie alkoholu, który może być używany jako odświeżacz powietrza lub mgiełka do ciała. 
Poniżej podam przepis na niedrogi ekstrakt waniliowy, który można wykorzystać w aromaterapii. Jest on bardzo prosty w wykonaniu.Waniliowy ekstrakt zapachowy

Do przygotowania ekstraktu potrzebne będą:

- butelka szklana z ciemnego szkła o pojemności 250-300ml z nakrętką
- 200g-225g alkoholu etylowego 60-80%,  może być też wódka o nieco niższym stężeniu
- 3-4 sztuki wysokiej jakości lasek wanilii, o długości około 15cm. Powinny one być ciemne o jednakowej kolorystyce na całej długości. Do wyciągu bardziej stężonego można użyć dodatkowej jednej lub dwóch sztuk lasek wanilii.
- filtr do kawy


Sposób wykonania:

Starannie przeciąć laski wanilii wzdłuż a następnie pokroić na małe kawałki około 2cm.
Wszystkie kawałki wanilli włożyć do butelki, wlać alkohol pozostawiając dużo miejsca aby można było z łatwością wstrząsać butelką. Zamknąć szczelnie, wymieszać. Odstawić ekstrakt w ciemnym miejscu (może być to szafa) na 30 dni i codziennie wstrząsać butelką. Po 30 dniach odcedzić przez filtr do kawy aby uzyskać klarowny roztwór. Tak przygotowany ekstrakt waniliowy przelać do ciemnej butelki i aromatyczne pachnidło zapachowe gotowe :-)

Jeśli zapach roztworu będzie zbyt mocny, można go osłabić dodając nieco wody destylowanej (demineralizowanej). 

2 komentarze:

  1. Jestem ciekaw jaki będzie efekt: Czy aromat wanilii przebije zapach alkoholu?

    OdpowiedzUsuń